Koalicja Prezesi-wolontariusze partnerem społecznym krakowskiej konferencji przywódców LiGHT

„Technologia, Innowacja, Człowiek” – to hasła przewodnie V konferencji Leaders Island Insights (LiGHT), która odbyła się 13 maja 2019 roku, w Operze Krakowskiej. Konferencja LiGHT to miejsce transferu wiedzy i doświadczenia, otwartych rozmów, porywających wystąpień, networkingu, swobodnej wymiany poglądów. W tegorocznym programie znalazł się temat dotyczący wolontariatu kompetencji i roli liderów biznesu w ratowaniu cennych inicjatyw społecznych.

Takie działania bliskie są prezesom, prezeskom i członkom zarządów firm należących do Koalicji Prezesi-wolontariusze. Wśród aktywnych jej członków są Józef Kącki – twórca Konferencji LiGHT oraz Marek Rybiec – prezes iWealth Management i tegoroczny prelegent konferencji.

Marek Rybiec opowidział o swoich działaniach na rzecz Funduszu Podwójne Wyzwanie, utworzonego przy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Jego podwójne wyzwanie polegało na wyzwaniu sportowym, tj. przebiegnięciu w 2018 roku ultramaratów 4 Deserts oraz wyzwaniu finansowym - pozyskaniu 100 000 zł na rozwój poradni leczenia bólu Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie. Fundusz Podwójne Wyzwanie funkcjonuje według nowoczesnego modelu venture philathropy, który przedsiębiorstwom i organizacjom społecznym zapewnia z jednej strony wsparcie finansowe, a z drugiej wsparcie merytoryczne i kompetencyjne wzmacniające ich samodzielność i rozwój. Dlatego równolegle do wyzwań sportowych, wspólnie z prezeską Fundacji Hospicjum Onkologiczne pracowała grupa ekspertów – prezesów z Koalicji - którzy oferowali swoje doświadczenie i wsparcie kompetencyjne.

Author Profile: p.kamyk

This author has published 10 articles so far. More info about the author is coming soon.

Prezes D.I. Xelion na Poligonie Przedsiębiorczości

Krzysztof Prasał, prezes Domu Inwestycyjnego Xelion i członek Koalicji Prezesi-wolontariusze, poprowadził wykład dla młodzieży podczas Poligonu Przedsiębiorczości w LXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.

Była to już VII edycja Poligonu Przedsiębiorczości - nowoczesnego projektu edukacyjnego, którego celem jest szerzenie wiedzy ekonomicznej, promowanie postaw przedsiębiorczych oraz stworzenie platformy do spotkań i dyskusji dla młodych ludzi zainteresowanych tematyką gospodarczą i biznesem. Poligon Przedsiębiorczości skierowany jest do licealistów z całej Polski, a jego organizatorami są nauczyciele, uczniowie oraz absolwenci L.O. im. S. I. Witkiewicza. W tegorocznym wydarzeniu, które odbyło się w dniach 14-15 lutego, udział wzięło prawie 300 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Wrocławia, Opola, Zielonej Góry, Łomży, Płońska oraz kilku liceów z Warszawy.

„Tajniki inwestowania” to tytuł wykładu i dyskusji z młodzieżą poprowadzonej przez prezesa Krzysztofa Prasała. Opowiadał m.in. o mechanizmach inwestowania, o tym że nie ma zysku bez ryzyka – jeśli nie widać ryzyka, to znaczy, że jest ukryte, ale na pewno ono jest! …o tym, że ważna jest dywersyfikacja portfela, śledzenie trendów i strategia. Częstym błędem inwestorów jest działanie pod wpływem emocji … choć mając wizję ogromnej straty finansowej trudno przecież zachować zimną krew. Dlatego w takich sytuacjach przydaje się doradca, któremu jest łatwiej podjąć nie emocjonalną decyzję. Do inwestowania należy się przygotować, dopasować instrumenty finansowe do swoich potrzeb i predyspozycji, a potem zachować zdrowy rozsądek i trochę dystansu.

Choć nie był to temat łatwy dla licealistów, to przez całą godzinę na sali panowało pełne skupienie, a rozmowy z prezesem Krzysztofem Prasałem trwały jeszcze po zakończeniu spotkania. 

Wyrazy uznania dla prof. Zygmunta Kaweckiego, nauczyciela przedmiotu „podstawy przedsiębiorczości” w kilku liceach w Warszawie, który od lat motywuje młodzież do rozwoju organizując im różnego rodzaju niestandardowe działania i wydarzenia.

Author Profile: p.kamyk

This author has published 10 articles so far. More info about the author is coming soon.

Koszulka z podpisami "Złotek" na aukcji 27. finału WOŚP

Firma SKK - jeden z członków Koalicji Prezesi-wolontariusze - na aukcję organizowaną w ramach 27 finału WOŚP postanowiła podarować cenną, również sentymentalnie, rzecz. Jest to koszulka z podpisami "Złotek", czyli dwukrotnych Mistrzyń Europy w piłce siatkowej kobiet (w tym Agaty Mróz i trenera Andrzeja Niemczyka), którą przedstawiciele SKK sami wylicytowali podczas WOŚP w 2006 roku!
Przez 12 lat koszulka ozdabiała ściany kolejnych biur SKK, będąc chlubą i jednym z najważniejszych talizmanów firmy.
Zapraszamy do licytacji TUTAJ
Niech dobro idzie dalej w świat i się pomnaża!

Author Profile: p.kamyk

This author has published 10 articles so far. More info about the author is coming soon.

13. Biznes Mikser

W listopadzie odbył się 13. Biznes Mikser – to cykliczne spotkania, w czasie których przedsiębiorstwa społeczne prezentują swoją ofertę biznesowi. Wydarzenie to organizowane jest przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, we współpracy z Koalicją Prezesi-wolontariusze.

Stronę biznesu reprezentowali członkowie Koalicji: prezes Michał Ciundziewicki oraz Anna Żegocka - firma JetLine, Robert Gowin - członek zarządu Pramerica Życie TUiR, Krzysztof Michniewicz - prezes ICP Group oraz Radek Miklaszewski - prezes Directors.

Przedsiębiorcy społeczni zaprezentowali 3 projekty: projekt RATS to plan stworzenia nowej organizacji wspierającej autorów sztuk wizualnych, która wypełniłaby powstałą na rynku lukę i dostarczyła profesjonalnej obsługi zarówno dokumentalistom i artystom wizualnym, jak również podmiotom zewnętrznym, zainteresowanym usługami audiowizualnymi; projekt Meander, będący platformą etycznej współpracy i wymiany, która łączy zachodni design i technologię z tradycyjnym rzemieślnictwem z Nepalu i globalnego południa; oraz projekt Miejski Lis, łączący sporty podwórkowe z lat 90-tych z nowymi sportami miejskimi.

Tradycyjnie – bo taka jest formuła Biznes Miksera – przedstawiciel każdego z projektów miał szansę przedyskutować go z każdym z prezesów. Działo się to w 15-minutowych rundach. Zadaniem przedsiębiorców społecznych jest możliwie najbardziej atrakcyjna i ciekawa prezentacja swojego pomysłu, produktu lub usługi, natomiast zadaniem przedstawicieli biznesu jest konstruktywna krytyka prezentacji w dyskusji.
Dzięki temu strona biznesowa ma szansę poznawania sektora ekonomii społecznej, a przedsiębiorstwa społeczne mogą zweryfikować swoje pomysły i plany z najbardziej doświadczonymi ekspertami.

  

 

Author Profile: p.kamyk

This author has published 10 articles so far. More info about the author is coming soon.

O budowaniu kapitału relacyjnego, wizerunku w mediach społecznościowych i zawodowej pasji

Piotr Wielgomas, prezes zarządu BIGRAM oraz członek Koalicji Prezesi-wolontariusze, poprowadził warsztat dla młodzieży z LXXVI Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Warsztaty w liceach odbywają się w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, a spotkania z osobami, które w życiu zawodowym osiągnęły ogromny sukces i mogą podzielić się ciekawymi i cennymi radami, są dla młodzieży bardzo inspirujące.
BIGRAM jest jedną z najbardziej aktywnych i doświadczonych firm doradztwa personalnego w Polsce. Firma prowadzi też różnorodną działalność w zakresie CSR oraz jest organizatorem polskiej edycji konkursu Enactus (www.enactus.pl), jednego z największych i najbardziej prestiżowych projektów z obszaru CSR i Employer Brandingu na świecie.
Podczas spotkania z uczniami, pan Piotr Wielgomas opowiadał o tym co jest ważne w kształtowaniu swojej ścieżki zawodowej już od samego początku, już na etapie liceum i studiów. Zwracał uwagę m.in. na to jak cenne jest budowanie kapitału relacyjnego i pielęgnowanie różnych kontaktów, które w każdym momencie mogą zaowocować jakąś ciekawą współpracą, bądź pomóc w trudnej sytuacji. W obliczu wszechobecnych mediów społecznościowych należy dbać o swój wizerunek właśnie w tej przestrzeni. „Autogoogling” – to jest to co każdy z nas powinien od czasu do czasu zrobić. Oczywiście ważne są języki obce i umiejętność pracy w zespole … no i najważniejsze, by zawodowo wykonywać taką pracę, którą się lubi i która pasjonuje!
Za przygotowanie ze strony LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odpowiadał prof. Zygmunt Kawecki.

 

 

 

Author Profile: p.kamyk

This author has published 10 articles so far. More info about the author is coming soon.

Czy działalność społeczna to nasza moralna powinność?

 

17 października w Hotelu Bristol w Warszawie odbyła się uroczysta gala charytatywna wieńcząca drugą edycję kampanii społecznej #ProjektPomagam, która powstała z inicjatywy portalu „Buisness & Prestige” na rzecz Fundacji Mam Marzenie. Podczas wydarzenia odbyła się debata o społecznej odpowiedzialności i potrzebie angażowania się w pomoc najbardziej potrzebującym. Rozmowę poprowadził prof. dr hab. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, który od wielu lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z etyką społeczną i odpowiedzialnością biznesu w teorii i praktyce. Uczestnikami rozmowy byli Karolina Adamska – prezes Fundacji Mam Marzenie, aktorka i ambasadorka Fundacji Mam Marzenie Małgorzata Kożuchowska, Violetta Ratajczak – dyrektor sprzedaży na Europę Centralną i Wschodnią Vilmorin Garden; pełnomocniczka Wielkopolskiego Kongresu Kobiet; uczestniczka pierwszej edycji #ProjektuPomagam oraz stały partner Fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk; Wilhelm Rożewski – marketing communications manager Volvo Groups Trucks Sales Baltic Sea Markets, a także Artur Nowak-Gocławski – prezes ANG Spółdzielnia, wybitny społecznik, twórca projektu nienieodpowiedzialni.pl, aktywny członek projektu Koalicja Prezesi- wolontariusze.

Treść całej debaty można przeczytać TUTAJ 

(fot. Piotr Wieliczko)

 

 

Author Profile: p.kamyk

This author has published 10 articles so far. More info about the author is coming soon.

Rozmowy o odpowiedzialności

ANG Spółdzielnia - członek Koalicji Prezesi-wolontariusze - opublikowała właśnie książkę „Rozmowy o odpowiedzialności. Tom 1. Początek”. Powstała ona w ramach projektu Nienieodpowiedzialni, prowadzonego przez ANG od 2013 - www.nienieodpowiedzialni.pl - którego celem jest uwrażliwienie branży finansowej oraz ogólnie całego biznesu i społeczeństwa na zagadnienia odpowiedzialności, etyki, zrównoważonego rozwoju.

„Rozmowy o odpowiedzialności” to spojrzenie na zagadnienie odpowiedzialności z perspektywy doświadczenia i mądrości ludzi, reprezentujących rozmaite profesje i pełniących ważne funkcje społeczne. W książce zebrane zostały rozmowy z liderami, z autorytetami moralnymi i bezkompromisowymi naukowcami, sięgającymi nieznanego, aby rozwijać globalne społeczeństwa w stronę dobra wspólnego. Pojęcie "odpowiedzialność" stało się kluczem do rozmowy o tym, co ważne  w życiu i pracy.

- Wierzymy, że prawdziwa zmiana musi nastąpić u źródła. Od lat na wielu polach staramy się uwrażliwiać branżę finansową, biznes w ogóle i obywateli na humanizm, nasze relacje z innymi, na dobro wspólne. (…)  To nie może być sekta finansowa, ale sektor, który świadomie i odpowiedzialnie poprawia i buduje relacje z klientami. Długofalowo wpływa na reputację handlowców, menadżerów i bankowców najwyższego szczebla. Odpowiedzialność za produkty i ich oddziaływanie na klientów, społeczeństwo jest częścią naszej wspólnej ludzkiej, obywatelskiej i społecznej odpowiedzialności - mówi Artur Nowak – Gocławski prezes ANG Spółdzielnia, prezes-wolontariusz, autor projektu Nienieodpowiedzialni oraz prezes Fundacji Będę Kim Zechcę, wydawcy książki.

Rozmowy przeprowadzili świetni dziennikarze, wrażliwi psychologicznie i socjologicznie eksperci.
Więcej o książce na http://nienieodpowiedzialni.pl/wydawnictwa/

Author Profile: p.kamyk

This author has published 10 articles so far. More info about the author is coming soon.

Prezesi dla innowacji społecznych

Za nami pierwsze spotkania w ramach projektu „Prezesi dla innowacji społecznych” realizowanego we współpracy z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Projekt ma formułę tutoringu prowadzonego przez prezesów z Koalicji Prezesi-wolontariusze dla wyselekcjonowanych innowatorów i innowatorek społecznych.

W pierwszej odsłonie projektu, dwóch prezesów z Koalicji Prezesi-wolontariusze zaoferowało wsparcie i przeprowadzenie tutoringu dla dwóch wybranych zespołów realizujących swoje innowacyjne przedsięwzięcia.

Do siedziby firmy Bigram, prezes Piotr Wielgomas zaprosił innowatorów z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej. Komitet zrzesza pracowników naukowych, ekspertów i studentów, a jednym z najważniejszych jego celów jest stworzenie nowych powiązań uczelni z ich otoczeniem społecznym – w tym rynkiem pracy. W przyszłym miesiącu odbędzie się kolejne spotkanie, a z relacji obu stron wynika, że będzie to bardzo udana współpraca.

W ostatnich latach powstała ogromna ilość przedsięwzięć zainicjowanych i prowadzonych przez kobiety. Drugim zespołem innowatorek biorących udział w projekcie „Prezesi dla innowacji społecznych” są panie z Future Simple - kolektywu edukacyjnego tworzonego przez trzy młode kobiety, matki, społecznice. Na co dzień prowadzą warsztaty, szkolenia i procesy rozwojowe, pomagają  osobom indywidualnym i organizacjom wprowadzać zmiany.
Ich nowe przedsięwzięcie otrzymało wsparcie merytoryczne od … oczywiście kobiety.  Jest to członkini Koalicji Prezesi-wolontariusze, pani Joanna Smolińska, prezes firmy Antalis.

Obu zespołom życzymy powodzenia i twórczej pracy!

Author Profile: p.kamyk

This author has published 10 articles so far. More info about the author is coming soon.

Prezesi dla Banków Żywności – pierwsze spotkania mentoringowe

W tym tygodniu odbyły się pierwsze spotkania mentoringowe w ramach nowego projektu „Prezesi dla Banków Żywności”. Zakłada on współpracę pomiędzy członkiem Koalicji Prezesi-wolontariusze - mentorem a mentee - menadżerem Banku Żywności. Ma ona na celu wsparcie rozwoju menadżera, by mógł jeszcze bardziej efektywnie zarządzać podlegającą mu placówką.

I tak, w Krakowie, z przedstawicielką krakowskiego Banku Żywności, spotkał się pan Karol Kołt, prezes SKK. Natomiast do Radomia, na pierwszą sesję mentoringową z prezesem Krzysztofem Kordem, do  siedziby Imperial Tobacco Polska Manufacturing, przyjechał przedstawiciel kieleckiego Banku Żywności.

W założeniu programu każda para mentor – mentee spotka się kilka razy.

Banki Żywności dzięki codziennym działaniom na masową skalę,  pozyskują średnio 80 000 ton jedzenia rocznie (dane z ostatnich 5 lat), które dystrybuują do ponad 1 600 000 najbardziej potrzebujących osób, za pośrednictwem 3500 organizacji pomocowych i instytucji społecznych. Żywność pochodzi m.in. od producentów,  rolników,  sieci handlowych i ze zbiórek żywności. Organizacja aktywnie działa również na rzecz niemarnowania żywności i zdrowego odżywiania poprzez edukację skierowaną do różnych grup społecznych, w tym kampanii społecznych i warsztatów.

Author Profile: p.kamyk

This author has published 10 articles so far. More info about the author is coming soon.

Spotkanie Zespołu Eksperckiego Funduszu Podwójne Wyzwanie

Cel: wspieranie rozwoju Poradni Leczenia Bólu Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa

6 września br., odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu Eksperckiego Funduszu Podwójne Wyzwanie - prezesów z Koalicji Prezesi-wolontariusze, którzy zgodzili się doradzać i wspierać merytorycznie kadrę zarządzającą Poradni Leczenia Bólu Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa (FHO). W przedsięwzięcie to prezesi angażują się w ramach wolontariatu kompetencji.

Dlaczego Poradnia Leczenia Bólu FHO? Bo jest ona pierwszym projektem Funduszu Podwójne Wyzwanie, funduszu funkcjonującego wg modelu Venture Philanthropy*. Bohaterem tego pierwszego wyzwania jest Marek Rybiec, prezes iWealth i członek Koalicji Prezesi-wolontariusze.
W ramach podwójnego wyzwania podjął się przebiec 4 pustynie, każda na innym kontynencie, łącznie  1000 km biegu, a biegnąc chce zebrać środki na zakup wyposażenia medycznego niezbędnego do wykonywania zabiegów przeciwbólowych w Poradni. Cel: 100 000 zł - aktualnie na koncie jest już ponad 90 000 zł! Marek Rybiec zaprosił również kilku członków Koalicji do stworzenia eksperckiego zespołu doradczego, by pomocy finansowej towarzyszyło równie istotne wsparcie merytoryczne. A jest to bezcenna wiedza i doświadczenie – w różnych dziedzinach od finansów po marketing - które ci doświadczeni liderzy pragną przekazać kadrze Poradni Leczenia Bólu Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa.

W pierwszym spotkaniu udział wzięli: Ewa Radkowska-Świętoń (TFI Skarbiec), Aneta Podyma-Milczarek (Pramerica Życie TUiR S.A.), Marek Jurkiewicz (InfoPraca i drugi bohater tego Podwójnego Wyzwania!), Krzysztof Kord (Imperial Tobacco Polska Manufacturing) i Marek Rybiec (iWealth) w roli gospodarza. Ze strony Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa obecni byli Prezes Zarządu Dorota Jasińska oraz dr Jerzy Jarosz, znany w międzynarodowym środowisku medycznym ekspert od leczenia bólu.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, twórcy Koalicji Prezesi-wolontariusze oraz Funduszu Podwójne Wyzwanie.

Poradnia Leczenia Bólu ma nieść pomoc nie tylko pacjentom onkologicznym, ale wszystkim pacjentom cierpiącym na stałe i okresowe, powtarzające się stany bólowe uniemożliwiające im codzienne funkcjonowanie. Międzynarodowe badania wskazują, że aż 25-30% (!) populacji na świecie cierpi z powodu nawracającego bólu.
Jest to projekt niezwykle ważny społecznie i potrzebny. Zapowiada się też intensywna praca zespołu eksperckiego – już w tej chwili zaplanowana jest na kilkanaście kolejnych miesięcy.

*Fundusz Podwójne Wyzwanie, który powstał przy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, to fundusz typu Venture Philanthropy. Jego misją jest oferowanie wsparcia niefinansowego w postaci doradztwa i szkoleń oraz finansowego, zarówno w postaci zwrotnej, jak i bezzwrotnej. Celem Funduszu jest ratowanie i wspieranie ważnych inicjatyw społecznych w dążeniu do samodzielności i trwałości.
Więcej o Funduszu Podwójne Wyzwanie: www.podwojnewyzwanie.com

 

Author Profile: p.kamyk

This author has published 10 articles so far. More info about the author is coming soon.

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie. Zgadzam się